Řím – Fontána di Trevi

Barokní Fontána di Trevi je největší fontánou v Římě – na výšku má 25,9 m a na šířku 19,8 m. Fontána leží na místě křižovatky tří vodních cest a kde stál akvadukt zásobující vodou celý Řím. Hlavním stavitelem byl Nicola Salvi a stavba fontány Di Trevi mu trvala třicet let (1732 – 1762). Fontána je vytesána z mramoru a představuje Oceána (bůh moře) stojícího na veliké mušli, která je tažena mořskými koňmi, voda okolo jakoby přetéká přes pobřežní krajinu. Fontáně dominuje vysoký oblouk di Trionfo nazývaný “Království oceánů”.

Říká se, že když si k fontáně stoupnete zády a pravou rukou přes pravé rameno do ní vhodíte minci, tak se do Říma ještě vrátíte. Pokud vhodíte do fontány mince dvě, najdete v Římě svou lásku. A když vhodíte i třetí minci, budete mít v Římě také šťastnou svatbu. Částka, kterou takto turisté do fontány nahází, je opravdu veliká (přibližně 3000 EUR denně), sbírání mincí z fontány je však zakázáno zákonem. V minulosti byl za toto zatčen bezdomovec Roberto Cercelletta, který si každé ráno přivydělával sběrem mincí z fontány – v den svého zadržení měl nasbíráno přes 20 kg mincí. Zatčeni byli také zaměstnanci firmy, která fontánu pravidelně čistí. Ti si prý tímto sběrem vydělali přes 100 000 EUR. Peníze, které ve fontáně zůstanou jsou ale použity na dobrou věc – ve prospěch charitativní organizace Caritas a Úřadu pro ochranu památek.

Fontána di Trevi se také objevila ve filmu F. Felliniho – La Dolce vita, kde se hlavní hrdinové Anita Ekberg a Marcello Mastroiani ve fontáně koupali.

V roce 1998 prošla fontána rekonstrukcí, kdy byla vybavena oběhovými čerpadly.

Kategorie: Řím.