Řím – doprava

Nejrychlejší je v Římě nejspíše metro. Bohužel má ale jen 2 trasy – A a B. Další 2 trasy jsou ve výstavbě. Trasa A vede ze stanice Anagnina přes stanici Piazza di Spagna a Termini do stanice Battistini (případně některé do stanice Ottaviana). trasa A má 26 stanic a přestup na trasu B, případně na vlak je ve stanici Termini. Trasa B vede ze stanice Rebibbia přes stanice Termini, Colosseo, Cirkus Maximus, Basilica S. Paolo do stanice Laurentina. Trasa B čítá 22 stanic.

Po Římě se můžete projet též tramvají. Je tu 6 tramvajových tras s čísly 2, 3, 5, 8, 14 a 19. Asi nejlepší vyhlídkovou trasu nabízejí linky 19 a 3.

Autobusových linek je v Římě více než 250 a dostanete se s nimi prakticky po celém Římě. Provozuje je společnost ATAC. K okružní jízdě po Římě je nejlepší nastoupit na linku 110 na nádraží Termini.

Jízdenky, které platí ve všech 3 dopravních prostředcích hromadné dopravy je možné koupit ve stanicích metra, na nádražích, v trafikách a v prodejnách označených logem ATAC. V samotných dopravních prostředcích je již koupit nelze. Cena 75 minutové jízdenky je 1 €, celodenní 4 €, třídenní 11 €, týdenní za 16 €, měsíční 30 € a celoroční 230 € (tyto ceny jsou platné v roce 2008).

Ve všech dopravních prostředcích si dávejte pozor na své osobní věci, protože i v Římě s oblibou řádí zloději…

Řím si můžete prohlédnout také z řeky Tibery – vyhlídkové jízdy lodí začínají u mostu Ponte Umberto I.

Dále je možnost využít také Taxi. Dejte si však pozor na falešné vozy taxi. Ty pravé by měly mít vybaveny štítkem taxi a mít povolení od Comune di Roma.

Parkoviště pro auta jsou rozmístěna v centru i na okrajích Říma, ale podle toho, co jsem viděl, nedoporučuji do Říma vůbec autem jezdit (osobně, ačkoliv velice rád a často řídím, tak bych se jezdit po Římě bál) – Italové jsou svým stylem jízdy ve světě dobře známí. :-)

Kategorie: Řím.