Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera jsou považována za jeden z nejkrásnějších přírodních útvarů v Evropě. Park je od roku 1979 zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO. Mnoho lidí zná Plitvická jezera z filmu Vinnetou – Poklad na Stříbrném jezeře, který se zde natáčel.

Plitvická jezera

Národní park zabírá plochu takřka 30 tisíc hektarů. Systém 16 jezer propojených říčkami a vodopády je obklopen vápencovými pohořími Lička Plješevica, Mala Kapela a Medveđak. Výškový rozdíl nejvýše a nejníže položených jezer je asi 130 metrů. Odtokem z nejnižšího jezera začíná tok řeky Korana.

Jezera hrají mnoha barvami, což je způsobeno obsahem minerálů a mikroorganismů ve vodě, dopadajícím světlem pod různými úhly během dne a v neposlední řadě také nádherně čistou vodou.

Plitvická jezera

Park leží asi 100 km jižně od Záhřebu, nedaleko hranic s Bosnou. Pravidelné autobusové linky sem jezdí jak ze Záhřebu, tak i ze Splitu nebo Zadaru. Jednodenní vstupné v hlavní sezóně stojí 110 Kn, zlevněné 55 Kn. V ceně vstupenky je využití elektrické lodě na jezeře Kozjak a jízdné okružního vyhlídkového vlaku. Vyhlídkový vlak ale projíždí z větší části lesem, takže z něj toho zase tak moc vidět není.

Plitvická jezera

Nejlepší prohlídka parku je pěší a na výběr je několik značených prohlídkových okruhů, podle toho, kolik máte času. Na pohodovou prohlídku parku se vyplatí vyhradit si minimálně půlden času. Obejít větší část parku se dá i rychleji, ale je to docela fyzicky náročné (vyzkoušeno), obzvlášť, když začnete u spodních jezer. Určitě si na cestu vezměte alespoň menší občerstvení. Stánky s jídlem a pitím v parku sice jsou, ale není jich mnoho. Cesty okolo jezer jsou bez problémů schůdné a tam, kde není cesta jsou udělané dřevěné lávky.

Plitvická jezera

Ubytování v okolí parku by neměl být problém ani když si dopředu nic nerezervujete. V blízkém okolí je několik velikých hotelů a v okolních vesnicích nabízí místní obyvatelé ubytování skoro v každém druhém domě.

Kategorie: Chorvatsko.