Londýn – Tower of London

Tower of London je hrad na břehu řeky Temže, hned u Tower Bridge. První opevnění na tomto místě nechal postavit římský císař Claudius. V 11. století pak Vilém I. Dobyvatel nechal postavit místo opevnění dřevěného opevnění kamenné – nynější centrální White Tower – a tím položil základy současné podobě hradu. Od té doby byl hrad rozšiřován, přestavován a několikrát změnil svou funkci – od královského zvěřince, přes vězení, opevněnou tvrz, královský palác, až po nynější úschovnu korunovačních klenotů a turistickou atrakci.

White Tower

Veřejnosti je v současnosti přístupná většina hradu a k vidění jsou i přísně střežené korunovační klenoty. Prohlídky jsou možné každý den mezi 9.00 a 17.30 (v neděli a pondělí až od 10.00). V zimních měsících se zavírá o hodinu dříve. Cena vstupného je 18,70 Liber pro dospělého a 10,45 Liber za dětskou vstupenku. Počítejte s tím, že prohlídka zabere minimálně 2 hodiny času.

Uvedu pár věcí, které byste si určitě neměli nechat ujít.

 • The White Tower – centrální, nejstarší část hradu s expozicí.
 • Korunní klenoty – v přísně střeženém a opevněném Waterloo Barracks uvidíte nejen současné, ale i dřívější korunovační klenoty. Focení je zde zakázáno.
 • Yeoman Warders – strážci Toweru známí jako Beefeateři. Beefeater se jim říkalo proto, že jako královští strážci měli možnost sníst z královského stolu tolik hovězího, kolik chtěli. V současnosti se na tuto pozici mohou dostat jen zasloužilí vojáci, kteří slouží v armádě alespoň 22 let. Každou půlhodinu také začíná jedním z nich vedená prohlídka hradu, na které se dozvíte mnoho zajímavých informací a občas nějakou tu historku.

  Beefeater

 • Havrani Toweru – podle pověsti, když 6 Towerských havranů opustí Tower, království padne. Angličané si to tedy raději pojistili a přistřihli jim křidélka, aby nemohli létat. V současnosti jich je mezi zdmi hradu chováno 7. Havrani jsou přísně střeženi a je zakázáno je krmit.

  Havran

 • Středověký palác – místo, kde přespávali králové a královny na svých návštěvách hradu.
 • Tower Green – místo, které sloužilo k diskrétním popravám vysoce postavených osob v království (např. manželky Jindřicha VIII. – Anne Boleyn a Catherine Howard).
 • Ceremony of the Keys – tradiční zamykání bran hradu ve 22.05, které se posledních 700 let koná každý den v roce bez jediného vynechání.

Doprava k Toweru je nejlepší metrem na stanici Tower Hill, nebo pak autobusy 15, 42, 78 a 100. Nejbližší parkoviště pro auta a autobusy je několik minut chůze v Lower Thames Street.

Kategorie: Anglie, Londýn.