Londýn – Tower Bridge

Tower Bridge je zvedací most přes řeku Temži ve východní části Londýna. Postaven byl v druhé polovině 19. století na základě vítězného návrhu architekta Horace Jonese. Návrh zvedacího mostu byl na tu dobu kontroverzní, ale bylo potřeba zajistit lodní dopravu do londýnského přístavu, takže most musel umožnit průjezd i větším lodím. Slavnostní otevření za přítomnosti prince z Walesu bylo v roce 1894.

Hydraulický zvedací mechanismus mostu poháněly masivní parní stroje. Zvedací části mostu se za jejich pomoci dokázaly otevřít až do maximálního úhlu 86 ° za jedinou minutu. V současnosti je hydraulika mostu poháněna místo páry olejem a elektrikou.

Rozestup mezi oběma věžemi je 60 metrů a věže jsou spojeny 2 krytými lávkami, které dříve sloužily pro pěší v případě, že byl most otevřen. Dnes je možné navštívit obě věže a lávky v rámci prohlídky mostu. Otevřeno je každý den mezi 10.00 a 18.30 (v zimních měsících 9.30 – 18.00). Vstupné pro prohlídku je 7 Liber pro dospělé a 3 Libry pro děti. Hlavní vstup a prodej vstupenek je v severozápadní věži (blíže k hradu Tower). S touto vstupenkou si pak můžete prohlédnout i bývalou strojovnu mostu.

K mostu se dostanete nejlépe autobusem 15, 42, 78, 100 a nebo metrem na stanici Tower Hill, či London Bridge. Od metra je to už ale o něco dále. Parkoviště pro auta je v ulici 50 Lower Thames Street.

Most si můžete nechat na přání i zvednout. Je to zdarma a je k tomu potřeba mít více než 9 m vysokou loď, která pod ním propluje…

Kategorie: Anglie, Londýn.