Korčula

Korčula je historické město ležící na jihovýchodě stejnojmenného ostrova ve středozemním moři. Ostrov patří k chorvatské Jižní Dalmácii. Historie města se datuje až do 4. století př. n. l. kdy na místě byla řecká osada. Od té doby se zde vystřídalo mnoho vládců okolních říší až se nakonec v roce 1921 stala Korčula součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Dnes je součástí Chorvatska. Na ostrově se samozřejmě mluví chorvatsky, ale skoro všude se dorozumíte i anglicky a také italsky.

Korčula

Na Korčulu se dostanete jedině lodí. Nejlepší je zvolit trajekt z Orebiče z poloostrova Pelješac (53 kun za auto + 5,5 kuny za osobu), nebo z pevninského Drveniku (130 Kun + 25 za osobu). Na Korčulu také jezdí trajekt ze Splitu, nebo Dubrovniku, ale trvá to dlouho a stojí to více peněz, než dojet do prvních dvou zmíněných přístavů. Od přístavu pro trajekty je to autem do města jen pár minut. Z Orebiče také jezdí loď jen pro přepravu osob.

Do historického centra městečka autem nezajedete protože do úzkých uliček se auta prostě nevejdou. Nejlepší je tedy zaparkovat na pobřeží na jednom z placených parkovišť, ze kterých je to do historického centra jen pár kroků. Historické centrum Korčuly obklopené hradbami ze 14. – 16. století je malé a bez problémů se dá celé projít pěšky během několika desítek minut. Ve středu starého města najdete goticko-renesanční katedrálu ze 16. a 17. století. Turistický ruch zde mimo jiné těží také z toho, že se zde pravděpodobně narodil Marco Polo.

Pokud si chcete zaplavat v moři, připravte se na kamínkové pláže. Místo je také vhodné pro windsurfing. V případě, že máte jachtu, je hned u historického centra přístaviště. Pro zahnání hladu je na pobřeží na výběr spoustu restaurací nabízející jak ryby a maso, tak i klasické italské těstoviny a pizzu.

Kategorie: Chorvatsko.