Gordes a Village des Bories

Gordes

Městečko Gordes se nachází v kraji Provence v pohoří Les Mont de Vaucluse. Jeho historie se datuje do 8. století, kdy zde bylo založeno benediktinské opatství. Městečko je terasovitě vystavěno na skále a je z něj nádherný výhled do širého okolí. Uprostřed tohoto malebného městečka najdete hrad z 11. století, později přebudovaný na renesanční zámek.

Village des Bories

Village des Bories se nachází nedaleko Gordes. Village des Bories je skanzen plný domků postavených pouze z na sebe poskládaných kamenů. První zmínky o těchto zvlásštních obydlích jsou přibližně z roku 600 před naším letopočtem. Tato historická vesnička však byla obývaná dokonce až do poloviny 20. století. Důvod, proč byly budovy takto jednoduše stavěny z kamene byl prostý – bylo potřeba se nějak zbavit kamenů z polí a tímto způsobem se kameny ještě zužitkovaly.

Příjezd k vesnici je z městečka Gordes dobře značen, ale cesta je velmi úzká a nezpevněná a v případě setkání 2 aut je třeba složitě se vyhýbat. Přímo u vesničky je neplacené a nijak organizované parkování.

Samotná vesnička je celá obehnána kamennou zdí a za vstup do ní se platí. Domky jsou většinou bez oken, jen s malým vchodem a do všech domků je možné vstoupit a prohlédnout si je. V některých jsou dokonce vystaveny dobové nástroje a vybavení domácností, či dobové fotografie a zápisky.

Kategorie: Francie.