Giovinazzo

Giovinazzo je italské městečko, které se nachází na pobřeží Jaderského moře, 18 km severozápadně od města Bari. Nalézá se na jihu Itálie v oblasti Apulie (Puglia).
Město bylo založeno kolem roku 102 n. l. za vlády císaře Traiana. Původní jméno města bylo Natíolum. Koncem 1. tisíciletí změnilo jméno na Jvenatium neboli Juvene Natíolum. V tomto období se rozrostlo obyvatelstvo města, které bylo tvořené převážně bývalými nájezdníky, jakými byli např. Řekové nebo Saraceni. Pro Giovinazzo to znamenalo vrcholný rozkvět hlavně díky přístavu a moři, které přinášely místním obyvatelům práci. V roce 1521 bylo město prodáno císařem Karlem V. termolskému vévodovi. Po roce 1770 došlo k opětovnému připojení Giovinazza k Itálii.

Giovinazzo

V současné době má Giovinazzo necelých 21 500 obyvatel, rozloha je 44 km2. Město je zaměřeno průmyslově, zemědělsky a na rybolov. Ve městě je mnoho restaurací nabízejících mořské speciality. Dále je zde mnoho barů a zmrzlináren, kde je možné si vychutnat nejen pravé italské „gelato“, ale i ledovou tříšť (granitu) a vynikající kávu. Za zmínku stojí bar Vecchio café a Gran bar Pugliese, které jsou přímo na náměstí.
Giovinazzo leží na kamenitém pobřeží, kde je možné se koupat a večer si udělat příjemnou procházku s krásným výhledem na osvětlené centrum města.
Giovinazzo má překrásné historické centrum s úzkými uličkami, celé postavené z bílého vápence a mramoru. V Giovinazzu narazíte jen zřídka na turisty, kteří nepochází z okolních měst či z Itálie.

Giovinazzo Giovinazzo Giovinazzo

Kategorie: Itálie.