Dubrovník

Dubrovník, nazývaný také “Perla Jadranu”, je historické město na jihu Dalmácie vzniklé ve 12. století. Od roku 1979 je město zapsané v seznamu UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším místům v Chorvatsku. Jeho dominantou je především takřka 2 km dlouhé ucelené opevnění s několika obrannými věžemi a pevnostmi, obklopující celé historické centrum. Hradby jsou místy až 6 metrů široké a 23 metrů vysoké. Nad branou jedné z pevností je známý nápis “Non bene pro toto libertas venditur auro” (Svobodu nelze koupit za všechno zlato světa). Dubrovník se největšího rozkvětu dočkal v 15. – 16. století, kdy měl třetí největší loďstvo v tehdejším světě (asi 180 velkých lodí) a bez problémů konkuroval Benátkám.

Dubrovník

Za svůj dnešní vzhled “vděčí” město převážně velkému zemětřesení, které roku 1667 nenávratně město poškodilo a zahubilo i několik tisíc obyvatel. Po zemětřesení bylo město opraveno a zachovalo se v této podobě dodnes. Za návštěvu kromě hradeb stojí také Knížecí palác, dubrovnická synagoga z 15. století a kostel sv. Blažeje.

Placa Stardun je hlavní ulice starého města, kde najdete spoustu obchodů a pořádají se zde hlavní městské akce. Na Stardunu je městská zvonice s kovovými postavami “Zelenci”, kteří odbíjejí celé hodiny. Před zvonicí se nachází Rolandův sloup (Roland byl údajně jedním z nejznamenitějších rytířů císaře Karla Velikého) a palác Sponza (mincovna, celnice, banka). Na druhé straně Placa Stardun je pak renesanční kostel sv. Spasitele (Sveti Spas) ze začátku 16. století a Onofriova kašna, jež byla součástí dubrovnického vodovodního systému.

Do historického centra se autem nedostanete, je tedy potřeba zaparkovat na jednom z věčně přeplněných parkovišť, nacházejících se za hradbami. Kromě auta se do Dubrovníku dostanete pohodlně také letadlem, protože Dubrovník má své vlastní Letiště (DBV). Dalšími možnostmi jsou autobus (ze Splitu do Dubrovníku jezdí linkový autobus každou půlhodinu), a nebo lodí. Trajkety sem jezdí ze Splitu, Korčuly, Rijeky a také italského Bari.

Kategorie: Chorvatsko.