Auvergne

Auvergne je kraj ve střední Francii. Jeho rozloha je 26013 km2 a žije v něm 1,337 milionu obyvatel. Hlavní město kraje je Clermont-Ferrand. Kraj je rozdělen na 4 departementy – Allier, Puy-de-Dôme, Cantal a Haute-Loire. Auvergne je jeden z nejchudších francouzských regionů — HDP je zde cca 80 % průměrného HDP Francie. Nejvýznamnějšími zdroji příjmů jsou zemědělství a turistika. Hodně rozšířený je také chov dobytka, spojený s množstvím známých sýrů. V kraji se rozvíjí horská, obchodní i lázeňská turistika. Mezi nejnavštěvovanější lázně s mnohými prameny minerálních vod patří Vichy, La Bourboule, Châtelguyon, Mont-Dore a Saint-Nectaire. V Auvergne naleznete také světoznámé městečko Vichy – dříve lázeňské město je dnes známé díky slavné kosmetické značce.

Území je převážně vulkanického původu. Spolu s Alpami a Pyrenejemi je toto jedna ze 3 nejvyšších oblastí ve Francie. Povrch Auvergne pokrývají především pahorkatiny a vrchoviny. Značnou část území zaujímá vulkanický Centrální masív s nejvyšší horou Puy de Sancy (1885 m). Největší řeky v regionu jsou Loira, Dordogne a Allier. Nejvyšší vrchol Regionálního přírodního Sopečného parku je Puy de Sancy se svými 1885 metry. Pro ochranu pohoří, ale i bezpečnost návštěvníků byl zřízen Regionální přírodní Vulkanický park. V roce 2002 byl nově otevřen park Volcania. Nejznámějšími lyžařskými středisky v kraji Auvergne jsou Super Besse, Le Lioran a Le Mont Dore. Auvergne je též bohaté na výskyt minerálních pramenů a vod.

Ve starověku byl tento kraj územím keltského kmene Arvernů. V roce 52 př.n.l. vyvolal jejich vůdce Vercingetorix neúspěšné povstání Galů proti Caesarovi. Arvernové pak byli podřízeni římské říši, ale podrželi si autonomní postavení. Od 6. století je Auvergne samostatné hrabství. V 8. století bylo dobyto Karlovci. V roce 958 se opět osamostatnilo pod vládou rodu z Clermontu. Ve 12.- 13. století byla Auvergne postupně rozdělena na 4 části: země Auvergne, dauphinát Auvergne, Biskupství Clermontské a hrabství Auvergne. Po územních ztrátách ve 12. a 13. století bylo rozšířeno o nové majetky ve Francii, v roce 1445 přešlo pod rod La Tour, roku 1524 na Kateřinu Medicejskou a od roku 1651 do francouzské buržoazní revoluce na konci 18. století přešlo opět do držby rodu La Tour.

Clermont-Ferrand, krajské město v Auvergne, obývá 137 tisíc lidí. Ve městě je gotická katedrála ze 13. století, muzeum, knihovna, divadlo, opera, univerzita a automobilová závodní dráha Charade (8 km). Město Clermont bylo založeno Římany pod jménem Nemetum v sousedství oppida Gergovie jako nové středisko keltského kmene Arvernů. Od 4. století v něm mělo sídlo biskupství. Roku 1551 přešlo město z rukou biskupa do královské držby, v roce 1630 bylo spojeno se sousedním Montferrandem (ten vznikl v 11. století) s názvem Clermont-Ferrand. V roce 1870, za prusko-francouzské války sloužilo město jako sídlo Národního shromáždění. Clermont Ferrand je město černých domů a hlavně černé katedrály. Vyvřelá láva zde byla používaná jako běžný stavební materiál po dlouhou dobu. Během 20. století se Clermont proslavil značkou pneumatik Michelin. Bratři André a Eduard Michelinové zde poprvé použili kaučuk i na pneumatiky jízdních kol. I proto je zde nyní hlavním průmyslovým odvětvím výroba pneumatik.

Kategorie: Francie.