Archeologický park Xanten

Xanten se nachází na západě Německa – ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kousek od měst Duisburg a Essen. V mnohém mi toto místo připomnělo již dříve navštívený archeologický park Petronell-Carnuntum. Stejně jako v Petronellu se v Xantenu se nachází bývalé římské opevnění – město Colonia Ulpia Traiana, které sloužilo jako základna pro vojenská tažení do Germánie. Římané ho začali budovat v roce 13 př. n. l., v průběhu prvního století se postupně rozrůstalo a v době své největší slávy ho obývalo přes deset tisíc obyvatel. Dnes je na místě opevnění archeologický park a muzeum, kde si návštěvníci mohou prohlédnout, co se z města zachovalo. Pokud budete mít cestu okolo, určitě se zde na chvíli zastavte.

Xanten

Největší v parku je Amfiteátr, který měl dostatečný počet míst, aby byl schopný pojmout všechny obyvatele tehdejšího města. Kousek od něj je několik zrekonstruovaných domů a zbytky římského chrámu. Domy mají nově zrekonstruované také interiéry a jsou vybavené dobovým nábytkem, takže je zde hezky vidět, jak tehdejší římané žili. V jednom z těchto domů je docela dobrá restaurace, doporučuji na oběd. ;-) V různých částech parku je ještě několik pavilonů s vykopávkami a ukázkou tehdejších povozů a také velká moderní budova s muzeem mapujícím historii místa.

Xanten

Vstupné pro dospělé je 9 €, děti do 18 let mají vstup zdarma. Aktuální informace a otevírací dobu najdete na webu apx.de.

Kategorie: Německo.